dach z blachodachówki cena za m2

 

 

Wybór między dachówką tradycyjną a blachodachówką nie jest prosty i przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, gdyż  za każdym z rozwiązań przemawia wiele czynników. Należy pamiętać, że od podjetej decyzji nie będzie już powrotu, tym dokładniej należy ja przemyśleć.

Postaramy się pomóc Państwu w podjęciu optymalnej decyzji, ale prosimy też nie zapominać, że każdy z dachów jest inny, więc zalecamy kontakt z naszym specjalistą, który rozpatrzy indywidualnie Państwa sprawę.

 

 

 

Rodzaj dachu

 

Blachodachówkę układa się na dachu, którego kont nachylenia jest większy niż 9 stopni. Montaż na dachach o mniejszym nachyleniu jest także możliwy ale niestety wiąże się to z koniecznością wykonania sztywnego poszycia. Podobnie sprawa przedstawia się z dachówkami tradycyjnymi jednak w ich przypadku przyjmuje się, że kont nachylenia powinien być większy niż 22 stopnie. Dla mniejszego pochyłu także wymagane jest sztywne poszycie.

 

Jeśli Państwa dach ma wiele płaszczyzn, dużo lukarn i ogólnie mówiąc jest dachem złożonym to przemawia to za dachówką ceramiczną, gdyż użycie blachodachówki będzie się wiązało z dużą ilością odpadów, a każde jej przycinanie to dodatkowa możliwość uszkodzenia powłoki ochronnej.

Blachodachówka jest idealnym rozwiązaniem dla rozległych, prostych dachów.

 

Estetyka

 

Mimo, że obydwa rodzaje dachówek występują w wielu wersjach kolorystycznych to bez wątpienia blachodachówki są w tej kategorii zwycięzcą. Występują w tak wielu kolorach, że w zasadzie podanie wszystkich jest niemożliwe, a co więcej na indywidualne zamówienie możliwe jest wyprodukowanie ich w dowolnym kolorze z palety RAL.

Powierzchnia blachodachówki jest zazwyczaj gładka, jednak coraz częściej producenci oferują blachodachówki mające imitować dachówki ceramiczne , łupek czy gont. Niestety, wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

 

Akustyka

 

Blachodachówki mają gorsze właściwości tłumiące hałas, i montując je musimy się z tym liczyć. Warto rozważyć zastosowanie dodatkowego wyciszenia, które np. wytłumi odgłos padającego deszczu lub użycie blachodachówki z posypką Może to być szczególnie istotne w przypadku domów z poddaszem.

 

Trwałość blachodachówki i dachówki

 

Dachówki ceramiczne, mimo że kruche, są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i tym samym bardziej zalecane w rejonach z trudnymi warunkami pogodowymi, gdzie na przykład występują wichury, mocne i częste opady śniegu itp. Ich trwałość wynosi nawet 100 lat. Blachodachówki zaś wytrzymją na naszym dachu od 25 do 70 lat.

 

Ciężar

Blachodachówka jest zdecydowanie lżejsza, a jej waga wynosi od 2 do 5 kg na metr kwadratowy. Umożliwia to użycie prostej i lekkiej więźby dachowej, a także ułatwia transport.

Dachówka ceramiczna to obciążenie dachu dochodzące nawet to 60 kg na metr kwadratowy, co znacznie wymusza użycie bardziej solidnej, a tym samym droższej więźby.

 

Cena

Tutaj nie można mieć żadnych wątpliwości. Blachodachówka jest wielokrotnie tańsza, o wiele niższy jest też koszt jej transportu, montażu i przygotowania więźby dachowej. Jedyną wadą może być tylko większa ilość odpadów, ale pojawią się ona tylko w przypadku bardzo złożonych dachów.